Bilimkan Olympiad 2022

Bilimkan Olympiad – 2022 in the English language mathematics in the Kyrgyz language for students in grades 4-11 of secondary schools of the Kyrgyz Republic Good afternoon, dear parents!

Bilimkan Olympiad – 2022 in mathematics in English in the Kyrgyz language

For students of grades 4 – 11 of secondary schools of the Kyrgyz Republic

Good afternoon, dear parents!
The national stage of the Bilimkan Olympiad will be held at the Bilimkana American school in Bishkek, at the address of Ch. Aitmatova 1, next to the State Register.
According to the following graphics👇
📯 March 23 – English

Grades 8-11 from 9.00-11.00
Grades 4-7 from 12.00-14.00

Testing tests: at 15.00
Show program from 18.00
📝 results and awarding from 19.00

📯24 March – Mathematics

Grades 8-11 from 9.00-11.00
Grades 4-7 from 12.00-14.00

Testing tests: at 15.00
Show program from 18.00
📝 results and awarding from 19.00

📯25 March -Kyrgyz language

Grades 8-11. from 9.00-11.00
Grades 4-7. from 12.00-14.00

Testing tests: at 15.00
Show program from 18.00
📝 results and awarding from 19.00

From 15.00 to 17.00 an additional stage for finalists with the same points.

Olympiad results

Enter at least three characters for search

Olympics ratings

English language

Place FULL NAME. Score School Region
1 Kaimov Asym Abdykadyrovich 100 Cambridge United World International School Bishkek Oktyabrsky
2 Schmirin Vladimir Yuryevich 67 Shg No. 24 Bishkek Pervomaisky
3 Akylbekova Takhmina 57 Naryn Ak-Talinsky Naryn Ak-Talinsky
4 Zhusupmambetova Aigerim 56 Bilimkana-Naryn Naryn Gor. Naryn
5 Kasymalieva Adeline 51 Secondary School named after T.Shevchenko I-Kul Uty-Oghuzsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Amanov Rasulbek Bakytzhanovich 70 Bilimkana-Bishkek Bishkek Oktyabrsky
2 Muslimova Maryam Raushanovna 66 Bilimkana American School Bishkek Leninsky
3 Borchubaeva Asem Emilievna 62 Bilimkana-Bishkek Bishkek Oktyabrsky
4 Maratov Ismail Maratovich 61 Ilime Nur Bishkek Sverdlovsk
5 Amdiev Ruslan Latifshaevich 59 OKG Eureka Bishkek Oktyabrsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Abdilaypova Zhasmin Orunbekovna 88 OU Greek Oosh Gor. Osh
2 Isakova Asem Nurgazievna 82 SSHG №64 Bishkek Oktyabrsky
3 Abdracheva Zhamilya Ulukbekovna 81 Bilimkana American School Bishkek Leninsky
4 Dzhalynbek Arouke Dzhalynbekovna 75 UVK lyceum No. 13 Bishkek Leninsky
5 Egembermberdiev Azem 73 Secondary School No. 2 named after Nogoyeva Zh-Abad Nookensky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Kanatbekov Adil 93 Gazprom Bishkek Oktyabrsky
2 Jalynbek Nurmanbek Dzhalynbekovich 80 UVK lyceum No. 13 Bishkek Leninsky
3 Kambarov Arthur 79 Shg Yeah Khan Oosh Gor. Osh
4 Tentieva Iperbecovna 77 UVK lyceum No. 13 Bishkek Leninsky
5 Farhadova Aidan Farkhadovna 76 UVK German Gmeiner Bishkek Oktyabrsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Asanov Timur Nurbekovich 100 UVK-gymnasium No. 6 Bishkek Pervomaisky
2 Kamchybekova Narista Avazbekovna 96 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Arzybekova Aidina 95 SSHG №64 Bishkek Oktyabrsky
4 Subanbaeva Alina Talgatovna 92 Bilimkana-Auza Bishkek Oktyabrsky
5 Kalykova Diana Zamirbekovna 91 OS Oxford Internet Skul Bishkek Oktyabrsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 McDonald Kamila Normanovna 96 Secondary School No. 47 Bishkek Leninsky
2 Dastan Isakov Nurgazievich 91 SSHG №64 Bishkek Oktyabrsky
3 Aydaralieva Salma 90 Taberick Bishkek Sverdlovsk
4 Aitmurzaev Emir Timurbekovich 86 Bilimkana-Bishkek Bishkek Oktyabrsky
5 Alybaev Islam 85 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Bebezova Ramina 100 UVK No. 26 Bishkek Oktyabrsky
2 Esengeldiev Erkin Azamatovich 99 Bilimkana-Luxembourg Chuyskaya YSYSK-Ata
3 Temirov Bektur Almazovich 93 Republican Kyrgyz -Tuturesky Anadolysky Lyceum Bishkek Pervomaisky
4 Kamchybekov Arslan 92 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
5 Zhortekova Zhamilya Almazovna 91 UVK-gymnasium No. 6 Bishkek Pervomaisky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Chunuyeva Asem Asylbekovna 84 Innovation school of gymnasium No. 1 I-Kul mountains. Karakol
2 Abdullaev Nursultan Talentovich 83 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Aidaralieva Eliza 79 Secondary School No. 17 A. Masaliev Batken Kadamzhaysky
4 Turusbekov Umar Mirlanovich 77 Bilimkana-Talas Talasskaya Gor. Talas
5 Joloeva Sezim Mirlanovna 73 UVK-gymnasium No. 67 Bishkek Sverdlovsk

Mathematics

Place FULL NAME. Score School Region
1 Isakov Sapar Nurbekovich 82 Educational Center Lyceudist Uni Bishkek Pervomaisky
2 Dooronbekova Nuria Mirbekovna 77 Osh Akyltai Bishkek Oktyabrsky
3 Askarbekova Rabia Kuralbekovna 75 Salsabil Bishkek Sverdlovsk
4 Zhumabaev Barsbek 72 Kulunchak Osh Kara-Suyuy
5 Kamchybekov Bekzhan Erlanovich 71 UVK-gymnasium No. 70 Bishkek Pervomaisky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Kurumbekov Marat 89 Bilimkana-Izalalabad Zh-Abad mountains. Jalal-Abad
2 Kim Angelina Guillenovna 82 Shg No. 24 Bishkek Pervomaisky
3 Razhapov Elim Khan Emilbekovich 79 Bilimkana American School Bishkek Leninsky
4 Asanov Ariet Cholponalievich 77 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
5 Abdisamatov Nurel Suyunbekov 70 SS-gymnasium No. 1 Sokuluk Chuyskaya Sokuluksky
Place FULL NAME. Score School Region
1 PAZILBEKOVA NURZHAMAL 100 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
2 Azhigitov Sanjar Manasovich 97 UVK-gymnasium No. 12 Bishkek Sverdlovsk
3 Scovich Daniil Andreevich 96 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
4 Mirbek Kyzy Khanzad 91 UVK – Lyceum 95 Bishkek Pervomaisky
5 Dooronbekov Nurakhmed Mirbekovich 88 Osh Akyltai Bishkek Oktyabrsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Dzhanysheva Angelina Shabdanbekovna 100 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
2 Bozova Ramil Urmatbekovna 95 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Abdrakhmanova Esma Bakhridinovna 92 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
4 Toktosunov Arsen Council 87 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
5 Babanov Aktilek 85 Secondary School No. 1 named after Toktogul Zh-Abad Toktogulsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Kyrgyzbaev Nazar Azizbekovich 95 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
2 Kaparov Nurdolot Sanjarovich 93 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Zholchuev Mirbek 89 Boarding School Gymnasium Batken city Batken
4 Rayapov Nursultan Elebesovich 85 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
5 Kamchybekova Narista 83 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Ruslanov Temirlan 80 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
2 Tursunov Abdodik 77 OK Kelechchek-School of the Future Bishkek Oktyabrsky
3 Mederov Bekbolot Mirlanovich 71 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
4 Said Yanshansin Dzhamalovich 68 UVK No. 26 Bishkek Oktyabrsky
5 Pronnko Lev 66 Shg No. 33 Bishkek Sverdlovsk
Place FULL NAME. Score School Region
1 Iskander Eldar 89 Gazprom Bishkek Oktyabrsky
2 Khabibrahmanov Ilyas Rinatovich 75 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Mirzaitov Timur Ravshanovich 73 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
4 Kyrgyzbaev Sanjar Azizbekovich 70 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
5 Chirikchinov Iskander Akhmedhaleevich 64 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Orozaliev Marat Altynbekovich 84 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
2 Abdullaev Nursultan Talentovich 79 UVK lyceum No. 61 Bishkek Pervomaisky
3 Baktybekov Talgat Baktybekovich 78 Lyceum Sapat named after Zhayyl Baatyra Chui Zhayyl
4 Asilbek Uulu Sapar 69 Nookata bilimkanasy Osh Nookatsky
5 Madiev Marat 67 Lyceum at KSTU named after I. Razzakov Bishkek Pervomaisky

Kyrgyz language

Place FULL NAME. Score School Region
1 Abazbekova Dilnur 100 No. 39 Ayra-Tam Zh-Abad Ala-Bukinsky
2 Aitmarekova Datkai 99 Sch. Barktabas Zh-Abad Toguztorou
3 Kabilova Rayana 98 SS Bilim Osh Kara-Suyuy
4 Azimova Ayana 97 Gymnasium S. Kara-Toka Batken Batkensky
5 Emilieva Aidai Aibekovna 96 Bilimkana-Bishkek Bishkek Oktyabrsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Bekbolotova Anelia 96 SS named after Zhangazyev I-Kul Tonsky
2 Turdueva Aruke 95 SS Bilim Osh Kara-Suyuy
3 Kerimbekova Myrzai 94 Secondary School named after Kirimazyev I-Kul Issyk-Kul
4 Zhumagulova Rose 93 Sch.A.Abdyzhaparov Zh-Abad Toguztorou
5 Toktogulova Aruzat 92 Second. J. Imanaliev Naryn Narynsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Usonova Aigerim 100 Secondary School named after Tekeev I-Kul Tonsky
2 Zhumadilova Hanaim 99 Shg No. 91 Bishkek Oktyabrsky
3 Aidinova Nuskaim 98 SS S. Toror I-Kul Uty-Oghuzsky
4 Tyugulenova Zhanar 97 SS S. Toror I-Kul Uty-Oghuzsky
5 Asanbaeva Gulanda 96 SS S. Kokmonok – 1 I-Kul Tonsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Esengeldieva Sezim 99 Shg No. 4 named after Lenin I-Kul mountain Balykchi
2 Talentbekova Farizate 98 Secondary School No. 87 Bishkek Sverdlovsk
3 Dzhumagulova Rayana 97 SS-gymnasium No. 9 named after Kushmatov Batken city Sulukta
4 Aliyev Asem 96 SS named after Moldo Nyol Batken Kadamzhaysky
5 Tursunalieva Fatima 95 Sch. Barktabas Zh-Abad Toguztorou
Place FULL NAME. Score School Region
1 Bakyev Asem 100 Second. E. Maimanov Naryn Ak-Talinsky
2 Bexultanova Asylzat 99 Second. S. Atambekov Naryn Ak-Talinsky
3 Tursunbekova Aizirek 98 Sch. Barktabas Zh-Abad Toguztorou
4 Kubanychbekova Aisha 97 SS named after K. Tynystanova I-Kul Issyk-Kul
5 Muratova Gulleste 96 I went to them. K. Ermatova Zh-Abad Suzak
Place FULL NAME. Score School Region
1 Niyazbekova Gulnaz Ulanovna 100 Secondary School named after Kendirbaev I-Kul Uty-Oghuzsky
2 KURMANBEKOVA KAUHAR 95 SS S. Toror I-Kul Uty-Oghuzsky
3 Busurmankul Kyzy Gulnaz 94 Second. B. Calenders Naryn Ak-Talinsky
4 Absamatov Adilet 92 Boarding School Gymnasium Batken city Batken
5 Abduvili Kyzi Farid 90 Taberick Bishkek Sverdlovsk
Place FULL NAME. Score School Region
1 Bakytbekova Azema 84 Sch. Barktabas Zh-Abad Toguztorou
2 Zhumakadyrov Kalnur 83 SSH I. Moldobaev Naryn Ak-Talinsky
3 Kanybekova Saycak 80 I went to them. K. Ermatova Zh-Abad Suzak
4 Swamps of Kyzi Aruke 79 Secondary No. 27 named after Mamyrov Zh-Abad Toktogulsky
5 Swamps Uulu Pamir 78 Secondary No. 27 named after Mamyrov Zh-Abad Toktogulsky
Place FULL NAME. Score School Region
1 Maksat Kyzy Tolgonay 97 Secondary School K. Abyirov Naryn Narynsky
2 Karagulova Sanira Azamatovna 96 SS named after Zh.Bonkonbaev Batken city Batken
3 Mirzaripova Nuriza 95 Secondary School named after Boronbaev Batken Lablekin
4 Koybagar Kyzy Sabina 94 Secondary No. 20 named after Zhundubaev Zh-Abad Toktogulsky
5 Sharmshenbekova Aizhamal 93 Shg No. 4 named after Lenin I-Kul mountain Balykchi

IMPORTANT

Since this year, there is no division into “status” or “secondary” schools, since there is a single state educational standard of the Kyrgyz Republic. We are convinced that not a school wins, but a child whom parents love and support! And also a teacher who appreciates and believes in his student.